Nejhezčí pláže v Řecku

Pláž ztroskotání na Zakynthu

Pláž Navagio je jedním z nejoblíbenějších motivů celého Řecka. Rezivějící vrak lodi v malebné zátoce na severozápadním pobřeží jónského ostrova Zakynthos zná snad každý, kdo se o Řecko, pláže a koupání alespoň trochu zajímá. Rozpadající se loď Panagiotis postupně rezaví na malé, strmými útesy lemované, pláži od roku 1980. Přesnou příčinu, jak a proč se loď dostala na jednu z nejkrásnějších pláží Řecka, je dnes obtížné zjisti. Někdo tvrdí, že jde o pašeráckou loď, která prchala před úřady a snažila se zde schovat. Dle jiných zdrojů se loď údajně dostala do bouře a najela na mělčinu. Když ji místní obyvatelé objevili, posádka se už dávno zachránila na břehu a zmizela. Na palubě však ostrované našli tuny pašovaných cigaret. Ať už je ale důvod jakýkoliv, rezavý vrak dnes neodmyslitelně patří k jedné z nejhezčích pláží Řecka.

Pláž Navagio, jedna z nejvyhledávanějších atrakcí ostrova Zakynthos, je přístupná pouze po vodě. Výletní lodě pravidelně vyplouvají z měst Zakynthos, Laganas, Porto Vromi a Agios Nikolaos. Nahoře na útesech, poblíž vesničky Volimes, je též možno navštívit vyhlídkovou plošinu, z níž se vám naskytne nádherný výhled nejen na zátoku pod vámi a tyrkysově modré moře, ale i okolní poutavou krajinu. Není bez zajímavosti, že pláž Ztroskotání obsadila první místo v průzkumu mezi asi tisícovkou novinářů, kteří se zabývají cestovním ruchem. Výlet na pláž Navagio je cestou do překrásného prostředí průzračně čisté vody, rozeklaných skal, nádherného písku a tajemného vraku.

Elafonisi na Krétě

Na jihozápadním cípu řeckého ostrova Kréta se rozkládá zasněná krajina lagun, připomínající svým vzezřením krajinu na pobřeží nějakého tropického moře. Přímo naproti neobydlenému ostrovu Elafonisi se rozkládá široká pláž s jemným pískem, který se místy zbarvuje do svůdné růžové. Tuto hru barev způsobují drobné částečky schránek mušlí a korálů. V klidném moři se můžete příjemně brodit stovky metrů tyrkysovými vodami laguny až k ostrovu Elafonisi. Právě po něm dostala tato jedinečná pláže, dle mnohých zkušených cestovatelů dokonce jedna z nejkrásnějších pláží v Řecku, své jméno.

Pláže Elafonisi je dobře turisticky vybavená. K dispozici jsou tady slunečníky i lehátka. Ovšem díky značné popularitě pláže Elafonisi bývají, a to zejména během hlavní turistické sezóny v Řecku, bývají slunečníky i lehátka obsazená již brzy ráno. Vzhledem k mělké vodě je oblast navíc velice oblíbená i mezi surfaři a kitesurfaři. Kromě jemného písku na pláži a průzračně čisté vody v moři se tu můžete kochat i dalšími přírodními krásami. Ty nejkrásnější jsou k nalezení na ostrůvku Elafonisi. Jsou zde jak skalnaté pobřežní úseky, tak i třeba krásné duny. Relaxovat můžete v přírodní jezírkách nebo malých písečných zátokách. Ovšem pozor. strov je přírodní rezervací. Duny tudíž můžete pouze z dálky obdivovat, chodit po nich dovoleno není.

Balos / Kissamos na Krétě

Pláž Balos se nachází na severozápadě největšího řeckého ostrova Kréta. Na pláž není snadné se dostat. I cesta na parkoviště u pláže je nezapomenutelným zážitkem. S jedinečným výhledem na útesy a tyrkysově modrým mořem patří Balos k nejhezčím plážím nejen na ostrově samotném, ale v celém Řecku. Parkoviště u pláže je opravdu malé. Proto pokud tady chcete získat místo, měli byste tu rozhodně být před desátou hodinou. Po zaparkování auta je třeba vyndat pohodlnou obuv, neboť v tu chvíli je správný čas na krátký pěší výlet. Po asi dvaceti minutách se před vámi objeví laguna Balos. Ten pohled bývá skutečně okouzlující a stojí za to si jej několik minut užít. Nejrůznější odstíny modré a tyrkysové barvy kontrastují s okolními skalami. Jednoduše sen.

Pak už stačí jen sejít dolů po kamenných schodech a ocitnete se v pozemském ráji. Napoprvé vám to asi bude trvat trochu déle. Scenerie pláže Balos je skutečně nádherná a rozhodně tu je co fotit. Na pláži samotné si pak můžete přímo u vody udělat pohodlí na pronajatém lehátku a kochejte se tou nádherou kolem vás. I když je cesta k vodě na pláži Balos trochu komplikovaná, určitě stojí za to. Kolem třetí hodiny začnou k pláži připlouvat lodě s výletníky, kteří se účastnili plavby kolem ostrova. V tom čase začíná být na pláži Balos poměrně rušno.

Pláž Magganari na Iu

Ostrov Ios leží uprostřed Egejského moře západně od řecké pevniny a geograficky patří do souostroví Kyklady. Na Ios se nejsnáze dostanete trajektem ze sousedních ostrovů Naxos nebo Paros. Zejména město Ios je považováno za místo, které žije 24 hodin denně a kde jedna párty střídá druhou. Ovšem mimo hlavní řeckou turistickou sezónu jde o skutečně idylické místo. V úzkých uličkách starobylého městečka se téměř nic neděje a i pláže na ostrově jsou v tomto čase prázdné. V mimosezóně jsou i hlavní turistické atrakce ostrova takřka liduprázdné.

Pozdní jaro, nebo ještě lépe začínající podzim, kdy je moře ještě vyhřáté z horkého řeckého léta, jsou ideálním časem k prozkoumávání těch nejkrásnějších míst na Iu. Zajděte do půjčovny automobilů, vypůjčte si na jeden den auto a zamiřte směrem na jih ostrova. Právě tady se totiž nachází pláž s názvem pláž Magganari. Již při příjezdu z hor vypadá záliv fantasticky. Ovšem teprve přímo na místě oceníte, co je Magganari vlastně zač. Voda je tu křišťálově čistá a tyrkysově modrá, pláž pak má zlatožlutou barvu. A mimo turistickou sezónu v Řecku je i poměrně opuštěná. K dispozici je tady jen několik restaurací a ubytovacích zařízení. Rozhodně se jedná o mimosezónní zasvěcený tip na jedinečnou pláž v Řecku.

Pláž Possidi na Chalkidiki

Pláž Possidi je tajným tipem na přímořský ráj v pevninské části Řecka. Konkrétně na poloostrově Chalkidiki na severním pobřeží Egejského moře. Voda je tady tak průzračná, že v písku na mořském dně vidíte během plavání svůj stín. Velkou výhodou je skutečnost, že ani v hlavní řecké sezóně tady nebývá nijak přeplná. Possidi najdete na malém mysu. Je tudíž vždy z jedné strany chráněna před větrem. Ačkoliv by pláž určitě měla ambice stát se jednou z nejfrekventovanějších pláží v Řecku, opak je pravdou. Possidi patří k plážím klidným a pohodovým.

Jedním z důvodů, proč tomu tak je, je fakt, že u Possidi nejsou žádné hotely a jiná ubytovací zařízení, žádné bary a ani žádné půjčovny lehátek. Najdete tu jen malou cedulku v řečtině, která ukazuje směr k pláži. Nejsnadnějším způsobem, jak se na pláž dostat, je pronajmout si osobní auto. Není tedy divu, že se tu potloukají hlavně místní. Proto se zastavte v půjčovně aut, přibalte svačinu a slunečník a vydejte se na nejkrásnější pláž poloostrova Kassandra. A jen tak mimochodem, Possidi zamilují nejen dospělí, ale především děti.