Nejkrásnější pláže Španělska

Cala Blava na Mallorce

Zvěsti o tom, že pláže ve Španělsku, a zejména na Mallorce, jsou zcela přeplněné a plné pařících turistů, je mýtem, jemuž dnes věří už jen málokdo. Jistě, na Mallorce můžete trávit dovolenou v letoviscích, kde to žije 24 hodin denně. Kde jsou nejrůznější párty a večírky pořádány jako na běžícím pásu. K takovým rušným turistickým střediskům se řadí kupříkladu Magaluf nebo Playa de Palma. Ovšem na Mallorce se dá koupat a užívat si průzračně čisté vody Středozemního moře i na romantických, úchvatně krásných a ano, i v dnešní době stále ještě osamělých plážích.

K menším a zatím ne tak intenzivně vyhledávaným plážím na Mallorce patří například pláž Cala Deia na severozápadě ostrova, Cala Mondrago na jihu nebo Cala Figuera na poloostrově Cap Formentor. Skutečnou perlou je ale zátoka, jež není tak daleko od rušné Playa de Palma. Přitom je ale tak dobře skrytá, že se musíte hodně snažit, abyste se na ní dostali. Řeč je o Cala Blava, malé zátoce uprostřed obytné čtvrti. Kdybyste nevěděli, že tady někde taková pláž má být, ani byste ji tu nečekali. Jméno pláže Cala Blava bývá překládáno jako Modrá zátoka a toto místo je opravdovým mallorským skvostem. Tyrkysově modré vody jsou lemovány skalami po levé i pravé straně. A uprostřed se krčí malá přírodní písečná pláž.

A jak se dá na Cala Blava dostat? Ze letoviska S’Arenal jsou to necelé tři kilometry. Tato vzdálenost se dá v pohodě ujít pěšky, nebo se dá taktéž cestovat pohodlně na kole. Když se dostanete do obytné čtvrti, najdete u silnice cedule ukazující k zátoce (ve španělštině cala). A pak už stačí jen sejít dolů k moři, obvykle po klikatém kamenném schodišti. V létě tu samozřejmě bývá docela rušno. Ale i tady stačí dorazit brzy ráno před dopravní špičkou a pláž máte skoro celou sami pro sebe. Nebo se vydejte do některé z dalších blízkých zátok. Na nejbližší pláže, jako je Sa Cova Baixa nebo Calo Fort, je to jen kousek.

Playa de Ses Illetes na Formenteře

O Playa de Ses Illetes se dá říci, že je jakýmsi karibský poloostrovem na baleárském ostrově Formentera. Pláž, jejíž povrch tvoří jemný bílý písek, obklopuje z obou stran tyrkysově modré moře. Opodál kotví několik luxusních jachet a jižní konec lemuje malý borovicový les. Pláž Playa de Ses Illetes se nachází jen asi 30 minut plavby pravidelným trajektem od Eivissy, hlavního města dovolenkového ostrova Ibiza. Pouhou půlhodinku to trvá z Eivissy dostat se na jednu z nejkrásnějších pláží španělského ostrova Formentera, jež je takřka s železnou pravidelností zařazována mezi nejlepší pláže nejen Španělska, ale celé Evropy.

Trajektem se z Eivissy dostanete do městečka Sa Savina, odkud se dá asi za 20 až 30 minut chůze pohodlně dostat na jižní konec této kouzelné pláže. Stačí se projít po dlouhé přístavní promenádě směrem k solným pláním na severozápadním konci ostrova. Mimochodem jde o nádhernou procházku, která rozhodně stojí za to. Tady na Formenteře máte pocit, že jste daleko od pulzujícího a rušného ostrova Ibiza. Ovšem i zde, za písečnou pláží, se nacházejí skvělé malé plážové bary. Výhled na tyrkysové moře je díky dřevěným molům nad písečnou pláží velmi působivý.

Cala Estreta na Costa Brava

Španělské pobřeží Costa Brava v severozápadní části Středozemního moře je celosvětově proslulé svými krásnými úseky s průzračně čistou mořskou vodou podél nich. Není proto divu, že se zde nacházejí jedny z nejkrásnějších pláží v celém Španělsku. Obzvláště krásným příkladem jsou pláže v Palamos, letovisku vzdáleném jen asi 90 minut jízdy od Barcelony, druhého největšího města Španělska. A ačkoli Palamos nabízí hned několik pláží, které si turisté zamilovali, Cala Estreta mezi nimi vyniká.

Na pláž se dostanete po absolvování poměrně komplikované cesty. Proto se sem nejezdí ani uprostřed hlavní turistické sezóny koupat a slunit tolik lidí. Kdo se však nedá odradit a vydá se na pláž Cala Estreta, bude odměněn klidným místem a křišťálově čistou vodou v moři jako z pohádky. Cala Estreta se nachází v malé zátoce a je proto dobře chráněna před větrem a silnými proudy. Pokud na pláži požadujete plážové bary nebo půjčovny propriet k nejrůznějším vodním sportům, tato pláž pro vás není ta pravá. Protože kromě klidu, pohody a krásné rajské pláže tady toho moc dalšího k vidění není. Ale právě proto je v očích všech, co hledají klid, pohodu a třeba i romantiku, Cala Estreta tak okouzlující. Na šnorchlování se vyplatí vzít si s sebou masku. Díky mírnému proudu a čistotě vody můžete při plavání objevovat zajímavé ryby a další mořské živočichy.

Playa de los Genoveses na Costa Almeria

Playa de los Genoveses se nachází na jihovýchodě Španělska, konkrétně na okraji kouzelného přírodního parku Cabo de Gata – Nijar. Všechno to, co z přírodního parku vyzařuje, pláž přebírá. Kouzlo místa, odlehlost lokality a klid. A vše ještě dovádí k naprosté dokonalosti. Playa de los Genoveses je pro mnoho turistů daleko více než jen skvělou kombinací jemného písku a průzračných vod Středozemního moře. Tato jedinečné pláž je místem jako stvořeným k odpočinku, zábavě a načerpání nových sil.

A čím že je Playa de los Genoveses tak výjimečná? Jednak jde o nadstandardně dlouhou a široká pláž. A to i na poměry ve Španělsku. Její povrch je tvořen převážně jemným pískem. Oblast je ideální k dlouhým procházkám. Okolní příroda zapůsobí svou divokostí a současně klidnou idylou. Ovšem ten největší zážitek na vás čeká v časných ranních hodinách. Okamžik, kdy se z vody vynoří první paprsky slunce a zahalí pláž do hřejivých odstínů žluté a oranžové. Načež žhnoucí sluneční kotouč opatrně vykoukne zpoza obzoru a Costa Almeria přivítá nové ráno. Díky své východní orientaci je Playa de los Genoveses jedinečným místem k pozorování úžasných východů slunce.

Na tuto překrásnou španělskou pláž snů se dostanete buď autem, nebo autobusem z vesnice San José. Příjezd k pláži sice tvoří hrbolatá silnice, ale s trochou řidičských zkušeností by ji měl zvládnout téměř každý vůz. Přímo u pláže je pak k dispozici velké bezplatné parkoviště.

Playa Papagayo na Lanzarote

Pokud cestujete do Španělska na Kanárské ostrovy, míříte na ostrov Lanzarote a hledáte pláže snů, pak byste se určitě měli vydat na jih tohoto sopečného ostrova. Na výběr tady budete mít šest různých úseků pláže se zlatavým pískem a průzračnou vodou v moři. Pláže Papagayo sousedí s oblíbeným přímořským letoviskem Playa Blanca. Cestu na tyto úžasné pláže můžete nejlépe absolvovat buď na vypůjčeném na horském kole, nebo pohodlněji autem. Pláže se nacházejí v přírodním parku Los Ajaches. Cesta k nim je nezpevněná a v některých svých úsecích poměrně kamenitá. Ovšem ti, co se na prašnou cestu vydají a úspěšně ji absolvují, budou po zásluze odměněni.

Papagayo je malou, ale neskutečně krásnou zátokou s bílým pískem. Zátoka má tvar jakési lastury, jak o ní s oblibou mluví místní. Své návštěvníky láká průzračnou vodou v moři smaragdové barvy. Protože je zátoka dobře chráněná před větrem, hladina je tu celý den nehybná jako by se jednalo o nějaký obří bazén. Playa Papagayo je ideálním místem pro všechny, kdo chtějí začít se šnorchlováním. Právě tady si budete moci v naprostém klidu a pohodě užívat krásu mořského dna. A rodiče tu mohou nechat své ratolesti bez obav koupat v příjemně vyhřátém moři samotné.