Nejlepší pláže Chorvatska

Pobřeží Chorvatska měří, včetně jeho ostrovů, více než úctyhodných 6.000 kilometrů. Tudíž nabídka míst, kde se dá u Jaderského moře strávit letní dovolená, je skutečně široká. Kromě pláží, táhnoucích se podél chorvatské pevniny, si lze užít prvotřídní dovolenou i na některém z mnoha větších či menších ostrovů. Následující přehled je jen stručnou ochutnávkou míst, kam se můžete do Chorvatska k moři vypravit. V seznamu najdete jak malebné zátoky, kde budete mít dostatek soukromí, tak i frekventované a dobře vybavené pláže u rušných letovisek. Chorvatsko nabízí svým návštěvníkům jak typické oblázkové pláže, tak i místa, jejichž povrch tvoří jemný písek. Najdete tu jak lokality pro dobrodruhy, tak i místa pro milovníky lenošení nebo rodiny s malými dětmi. Začneme na severu, tedy k v části Chorvatska, která je nám nejblíže. Pak se přesuneme na jih a skončíme na ostrovech.

Bijeca

Poloostrov Istrie. Malebná chorvatská perla, jako stvořená pro aktivní jedince. Dobře se tu budou cítit zejména cyklisté nebo pěší turisté, pro něž není žádný členitý útes na horském kole či po svých příliš vysoký. Při vší té drsné přírodě se snadno můžete zamyslet, kde se tedy na Istrii vůbec berou písečné pláže. A odpověď je velice jednoduchá. Přece v Medulinském zálivu.

Kdo si chce na pláži Bijeca v Medulinském zálivu zaplavat, musí nejdříve absolvovat chůzi v mělké vodě při pobřeží. Dno se na Istrii svažuje jen pozvolna. A tak chvíli trvá, než se ocitnete na hloubce. Krátká procházka po písečném dnu ale není nic nepřekonatelného. Klidná zátoka Bijeca, je díky své chráněné poloze, ideální k pohodovému koupání nebo nejrůznějším vodním sportům. Na této istrijské rodinné pláži si můžete půjčit šlapadla, vyzkoušet windsurfing nebo se prohánět po křišťálově čisté hladině Jaderského moře na vodním skútru. Pokud dostanete hlad, nebo si budete chtít dát něco k pití, můžete si udělat pohodlí v plážovém baru s výhledem na moře.

Nebo patříte k těm, co se na dovolené u moře v Chorvatsku stravují sami, a nemáte problém strávit noc v obytném voze v některém z kempů v Medulinském zálivu? Pak je zátoka Bijeca jednou z nejlepších destinací v Chorvatsku pro kempování přímo na písečné pláži. Pokud chcete na dovolené poznat a vidět i něco jiného, než jednu z nejkrásnějších písečných pláží v Chorvatsku, vydejte se na výlet do nedalekého přístavního města Pula se světoznámým koloseem, nebo navštivte národní park Brijuni. To vše vám pláž Bijeca umožní.

Crni Molo

Pobřežní město Crikvenica je známé svou rozvinutou turistickou infrastrukturou, která však není ani uprostřed hlavní turistické sezóny nijak zásadně přetížená. Turisty lákají do města především restaurace, obchody a zařízení pro vodní sporty. Současně ale v Crikvenici potkáte i turisty, kteří přijeli do této části Chorvatska strávit svou zaslouženou dovolenou na písečné pláži. A Crikvenica, situovaná v severní části Kvarnerského zálivu, jim tuto možnost nabízí. A dokonce jde o jednu z nejhezčích pláží v celém Chorvatsku.

Jde od zlatavou písečnou pláž s názvem Crni Molo. Ta rozhodně patří k nejoblíbenějším místům ke koupání v Kvarnerském zálivu. A zatímco vy budete odpočívat na pohodlném lehátku pod slunečníkem, vaše děti se mohou bezpečně samy koupat v mělkém moři podél pláže. Aktivní jedinci si mohou zajít vyzkoušet vodní lyže nebo se projet na banánu. Taktéž si tady můžete zajít třeba na masáž do jednoho z masážních pavilonů na pláži. Při tak široké nabídce není divu, že za vstup zaplatíte několik eur. Tuto písečnou pláž v Chorvatsku však rozhodně doporučujeme rodinám. Děti i dospělí tady najdou vhodný program pro svůj volný čas.

Bačvice

Split, krásné staré město na pobřeží Jaderského moře ve střední Dalmácii. Také je místem, zapsaným na Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Má ale i něco ze zářícího Las Vegas. Bulváry plné neonů, kde zábava nikdy nekončí. Najdete tu četné parky i známý přístav. A tak by se dalo dlouho pokračovat. A co opačně? Co Split nemá? Určitě důvod ke skromnosti. Protože oblíbená chorvatská turistická destinace Split má také písečnou pláž, která se řadí k těm nejlepším v celém Chorvatsku. Je jí pláž Bačvice, ležící spolu s pláží Firule mezi trajektovým a jachetním přístavem. Pochopitelně jde o velmi rušnou pláž, ale vždyť leží jen pár kroků od krásných uliček Splitu.

Jakmile ale přijmete fakt, že na pláži Bačvice nikdy nebudete sami a odmyslíte si všechny ty lidi, dojde vám, jak je skvělé, že můžete spojit výlet do Splitu s pobytem na písečné pláži. Špičková je tady i turistická infrastruktura. Návštěvníci pláže mají k dispozici toalety, sprchy i restaurace. Zapůjčit se dají lehátka a spoustu možností zábavy pro děti dělají z pláže Bačvice mimořádně vhodné místo ke koupání v Jadranu pro rodiny. Tato písečná pláž přímo ve Splitu je rovněž bezbariérová, nachází se tady i zpevněná část. Ale koho by to zajímalo, když můžete v klidu podřimovat na pohodlném lehátku? Je pravdou, že v Chorvatsku se nalézají mnohem krásnější písečné pláže než je ta Bačvická. Ale na tuto písečnou pláž uprostřed velkého městě si určitě stěžovat nebudete.

Punta Rata

Vůně grilovaných ryb ve vzduchu patří k letní dovolené v Chorvatsku stejně jako touha po hotelech s all inclusive programem, písečnými plážemi a lehátky zdarma za rozumné peníze. Ne vždy se ale podaří ze seznamu přání splnit vše na 100 procent. Ale minimálně sen o dovolené v blízkém Chorvatsku na písečné pláži se splnit může.

Přímo z pláže snů s jemným pískem s názvem Punta Rata je směrem do vnitrozemí vidět zvedající se skály. Ty jsou pokryta zelenými stromy, nádherně kontrastující svou barvou uprostřed sytě modrého Jadranu. Tento motiv je jedním z nejznámějších plážových obrázků celého Chorvatska. Punta Rata, překrásná pláž ve vzdálenosti necelého kilometru severozápadně od letoviska Brela na pomezí střední a jižní Dalmácie, je nejen jednou z nejoblíbenějších písčitých pláží v Chorvatsku, ale dle časopisu Forbes také jednou z deseti nejkrásnějších pláží světa. Jedinečná kombinace bílého písku a rozeklaných skal, husté stromy na okraji a zábava pro rodiny s dětmi dělají z této pláže jedno z nejexponovanějších pláží Chorvatska. Není se ale co divit. Jde konec konců o absolutní špičku mezi chorvatskými plážemi.

Prapratno

Pokud si uděláte během své dovolené výlet do Dubrovníku a budete se chtít za horkého letního dne ochladit, nejlepším řešením je navštívit městskou pláž Banje. Díky jemným oblázkům je chůze po jejím povrchu docela příjemná. Mnohem malebnější je však písečná pláž Prapratno. Ta leží asi 25 kilometrů severozápadním směrem od města na poloostrově Pelješac. Cesta na tento populární poloostrov v jižní Dalmácii trvá z Dubrovníku podél pobřeží necelou hodinu. Pokud je pro vás cesta během jednoho dne příliš dlouhá, můžete přenocovat v nedalekém kempu a strávit v Prapatnu celý dne na zdejší písečné pláži.

Když přijedete do Prapratna, váš pohled neupoutají borovice nebo olivovníky v zátoce. To, čeho si určitě všimnete jako prvního, je jemný písek pod vašima nohama. Pláž se do moře svažuje jen velmi pozvolna. Což ocení rodiny s malými dětmi. Ti nejmenší tady mohou bez obav zažít své první zkušenosti s mimořádně čistým Jaderským mořem. Písečná pláž je také rájem pro milovníky slunce. Na pláži Prapratno totiž není žádný přírodní stín. S touto skutečností je třeba počítat. A pokud plánujete strávit na Prapatnu celý den, určitě si pronajměte slunečník.

Některé zajímavé pláže na chorvatské pevnině jsme se i představili a tak se pojďme přesunout na ostrovy.

Rajska Plaža

Jméno San Marino evokuje v myslích většiny z nás trpasličí stát nedaleko Rimini na Apeninském poloostrově. San Marino je ale také název jedné z nejkrásnějších písečných pláží v Chorvatsku. Pokud chcete strávit svou dovolenou v chorvatském San Marinu, musíte cestovat na do letoviska Lopar na ostrově Rab. Abyste se vyhnuli omylům, stačí do vyhledávače zadat oficiální název Rajska Plaža. Tak se totiž tato pozoruhodná pláž v Loparu jmenuje správně. Její povrch je tvořen výhradně pískem, což je v Chorvatsku naprostá rarita.

Rajska Plaža se nachází v necelý kilometr širokém zálivu, obklopeném zalesněnými kopci, v severní části ostrova Rab. Jemný písek pláže se pomalu noří na stovkách metrů do moře a do hlubin se svažuje skutečně jen pozvolna. Blíže ke břehu si si mohou děti stavět hrady z písku a cachtat se ve vodě, zatímco plavci si mohou ve větší vzdálenosti v klidu zaplavat. Není šance, že by si na Rajske Plaži navzájem překáželi. Vzhledem k tomu, že Chorvatsko disponuje tolika krásnými písečnými plážemi, není divu, že se tu setkáte s obrovskou nabídka gastronomie, vodních sportů a dalších volnočasových aktivit. Pokud chcete strávit dovolenou v Chorvatsku na písečné pláži, San Marino na ostrově Rab by se určitě měla dostat na váš seznam destinací. A nezapomeňte, pokud by pro vás byla Rajska Plaža příliš přeplněná, jeďte dál podél pobřeží. Na Rabu je totiž k nalezení dalších 21 písečných pláží.

Vela Plaža

Dnes už není žádným tajemstvím, že pokud chcete strávit dovolenou na pláži na krásném ostrově Krk, měli byste cestovat do vesničky Baška na jeho jihu. A proč právě pláž Baška? Délka více než 1.500 metrů, úseky písku i jemných a hrubých oblázků, slunečníky k dispozici a zdánlivě nekonečná nabídka volnočasových aktivit uprostřed živého rekreačního střediska. To vše hovoří samo za sebe. Pro mnoho turistů je Baška jednou z nejkrásnějších pláží v Chorvatsku. A když ne v Chorvatsku, tak na Krku určitě. Důvodů, proč je Vela Plaža v Bašce tak oblíbená, je několik. Tím hlavním je rozhodně rozmanitost pláže. Když si totiž uděláte pohodlí na jedné z mnoha oblázkových pláží, pohodlná lehátka vám zajistí příjemnou relaxaci a prvotřídní opalování. Mořské dno je tu většinou písčité, takže se v moři můžete koupat bez nutnosti použít obuv do vody. Pokud si chcete užít trochu akce a vzrušení, můžete se třeba projet na vodním skútru nebo na šlapadle.

Pokud vám vyhládne, není nic snadnějšího, než se projít po plážové promenádě a vybrat si ze široké nabídky restaurací a kaváren. Za zmínku stojí také zvířecí pláž v západní části Vela Plaža. Tato pláž v Bašce je totiž jednou z mála písečných pláží v Chorvatsku, kde jsou povolena domácí zvířata, zejména psi. Vzhledem ke značné délce pláže Vela Plaža mají koupající se dostatek místa. A na okrajích ještě zbyde prostor pro vás a vašeho čtyřnohého přítele. Pláže je skutečně ideálním místem ke koupání v Chorvatsku pro milovníky domácích mazlíčků. Ostrov Krk je s pevninou spojen mostem, takže se na něj snadno dostanete vlastním autem. Dovolená v Chorvatsku na písečné pláži se psem tady proto není žádný problém.

Zlatni Rat (Zlatý Roh)

Pokud někdy přijde řeč na Chorvatsko a jeho pláže, téměř vždy dojde i na pláž Zlatni Rat. Kolikrát se může zdát, že pověst této pláže daleko přesahuje skutečnost. Ovšem v případě slávy Zlatého rohu na ostrově Brač je skutečnost přesně taková, jak jí líčí nejrůznější recenze a příspěvky na cestovatelských fórech. Zřejmě nejznámější chorvatská písečná pláž vybíhá několik set metrů do zářivě tyrkysového Jadranu. Světlý a jemný písek dokonce září tak silně, že ze břehu vidíte jasný kontrast bílé a modrých tónů v moři.

Pozoruhodnou vlastností pláže Zlatni Rat je skutečnost, že se v závislosti na mořských proudech a počasí mění tvar zdejšího písečného břehu. Jakkoli je tato neobyčejně bílá písečná chorvatská pláž unikátní a proměnlivá, je také velmi přeplněná. Na Zlatém Ratu nedaleko letoviska Bol buďte proto hned brzy ráno. Jedině tak se na vás dostane volný slunečník nebo lehátko. Pokud máte děti, tady na ně dávejte pozor. Pláž se totiž svažuje do hloubky poměrně strmě. Na pláž Zlatni Rat se snadno dostanete z asi kilometr vzdáleného Bolu. Na samotný ostrov Brač vás pohodlně dopraví trajekt, cesta ze Splitu trvá necelou hodinu.

Sakarun

Večerní posezení na schodech mořských varhan v Zadaru a pohled na jemné vlny Jadranu v sobě opravdu skrývá jedinečnou romantiku. Koho by v tu chvíli alespoň na okamžik nenapadlo nastoupit na nějakou loď a vydat se na moře? Pokud trávíte dovolenou v Chorvatsku, začněte při takovém pocitu třeba výletem ze Zadaru na ostrov Dugi Otok.

Na dlouhý ostrov s určitým kultovním faktorem se dostanete trajektem nebo katamaránem za hodinu až hodinu a půl plavby. Již před nějakou dobou se mezi lidmi rozneslo, že písečná pláž v zátoce Sakarun na ostrově Dugi Otok je úchvatně krásná. Přestože na této písečné pláži nejsou žádné velké hotely a ostrov si zakládá na šetrném cestovním ruchu, přijíždí sem denně mnoho mnoho výletníků. Nejčastěji ze Zadaru, aby tu na pláži strávili příjemný den. Nečekejte tedy žádnou odlehlou zátoku s minimem návštěvníků.

Pokud chcete něco klidnějšího, můžete se vydat na pláž na poloostrově Veli Rat na severu. Tato pláž sice nepatří k těm nejkrásnějším písečným plážím v Chorvatsku, ale vzhledem k oblázkům a průzračné vodě v moře je dokonalou pastvou pro oči. A jen tak mimochodem se právě tady nachází pozoruhodný maják a vrak lodi Michelle.