Vyhlášené pláže v Turecku

Prvotřídní kvalita

Oblíbená dovolenková destinace Turecko je obklopeno mořem z tří stran! Na západě je jím Egejské moře, na jihu Středozemní a na severovýchodě pak Černé moře. Díky tomuto bohatství se může Turecko pochlubit celou řadou nádherných pláží, které jsou oblíbené mezi turisty nejen z Evropy, ale z celého světa.

Egejské moře na západním pobřeží Turecka je vyhlášené svými krásnými zátokami, útesy a písečnými plážemi. K nejoblíbenějším plážím na tureckém Egejském pobřeží patří Ölüdeniz, Patara a Altinkum. Středozemní moře, které omývá jižní pobřeží Turecka, se stalo daleko za hranicemi Turecka vyhlášené svými jasnými azurovými vodami a bílými písečnými plážemi. Mezi nejpopulárnější pláže na středomořském pobřeží v Turecku se řadí Lara, Kleopatřina pláž a Kaputas.

Pobřeží Černého moře, ohraničující Turecko ze severovýchodu, má zcela jinou atmosféru než Egejské a Středozemí moře. Jeho pobřeží je poměrně skalnaté a husté lesy často zasahují až k moři. Černomořské pláže jsou obvykle oblázkové a malé kamínky tu najdete i na dně moře. Nejpopulárnější pláží na severu Turecka je pravděpodobně Trabzon.

Všechny tyto pláže v oblíbeném Turecku mají své jedinečné kouzlo. Svým návštěvníkům nabízejí nejen ideální prostředí k odpočinku, ale i různé možnosti zábavy a vodních aktivit. Je jisté, že patří k vyhledávaným destinací pro letní dovolenou u moře. Turisté se tady mohou těšit na krásné pláže a příjemné počasí téměř po celý rok.

Pláže Egejského moře

Pláž Ölüdeniz

Ölüdeniz je bezesporu krásnou pláží, nacházející se poblíž města Fethiye. Toto malebné letovisko najdete na jihozápadě Turecka, na pobřeží Egejského moře. Pláž Ölüdeniz je z všech stran obklopena skalnatými horami, porostlými stromy a keři. Ty ji nejen chrání před větrem, ale současně vytvářejí návštěvníkům úchvatné kulisy. Pláž Ölüdeniz se stala nejen v Turecku známou nejen díky svým křišťálově čistým a azurově modrým vodám, ale i jemnému bílému písku na svém povrchu.

Oblast pláže Ölüdeniz se dělí na dvě hlavní části, Modrou lagunu a pláž Belcekiz. Modrá laguna je chráněnou zátokou. Klidné a mělké vody jsou ideální k plavání a potápění. Zátoka je taktéž oblíbená k windsurfingu a paraglidingu. Pláž Belcekiz je větší a má více zařízení pro návštěvníky. V její blízkosti najdete restaurace, bary i hotely.

Vedle obligátního slunění a koupání jsou v oblasti pláže Ölüdeniz k dispozici i další aktivity a atrakce. Můžete se vypravit na výlet k vodopádům Saklikent, blíže prozkoumat nedaleké horské vesnice či se vypravit na tradiční trhy. Region Ölüdeniz je také populární mezi návštěvníky se zájmem o pěší turistiku a jízdu na koni.

Pozitivní skutečností je fakt, že pláž Ölüdeniz je snadno dostupná z města Fethiye místní autobusovou dopravu. Nebo můžete využít možnosti pronájmu auta či motocyklu. Pak se dá individuálně a zcela nezávisle prozkoumat okolí. Dá se říci, že pláž Ölüdeniz je jako stvořená pro všechny, kdo v Turecku hledají klidné a krásné prostředí kde strávit letní dovolenou na pláži.

Pláž Patara

Jednou z nejdelších písečných pláží v Turecku je Patara. Tuto pláž najdete na jihozápadním pobřeží země, konkrétně v provincii Antalya. Patara je dlouhá přes 18 kilometrů a mnohými znalci je považována za jednu z nejkrásnějších pláží nejen na Egejské riviéře, ale dokonce v celém Turecku.

Okolí pláže Patara je chráněnou krajinnou oblastí. Je totiž domovem mnoha ohrožených druhů živočichů, jako jsou mořské želvy karety či různé druhy ptáků. Období, kdy pláž Patara může využívat veřejnost, je proto omezena. Vykoupat se tady můžete v období od května do října. Místní se tak snaží minimalizovat negativní vliv turistického ruchu na tuto jedinečnou oblast. Omezení zahrnuje i zákaz jakýchkoli staveb nebo výkopů, čímž se zachovává přírodní krása a integrita pláže.

Patara je dokonalým místem pro turisty, kteří hledají klid a krásnou pláž bez velkého množství dalších turistů. Přímo na pláži se nachází několik stánků s občerstvením. V blízkosti pláže můžete navštívit i malé městečko Patara s mnoha tradičními tureckými restauracemi a obchody, nabízející nejen tradiční pokrmy, ale i autentický zážitek z turecké kultury.

Kromě toho, že je pláž Patara dokonalým místem k odpočinku a relaxaci, je současně skvělým místem k provozování nejrůznějších vodních sportů. K těm nejoblíbenějším patří šnorchlování a potápění. Pataru si kvůli mělké vodě a pozvolnému vstupu do vody oblíbily i rodiny s malými dětmi.

Na pláž Patara se snadno dostanete autem nebo autobusem z měst Kaş a Fethiye. Vedle opalování a koupání v příjemně vyhřátém moři tady můžete též navštívit ruiny antického města Patara. Ty najdete v těsné blízkosti pláže a jsou důležitou historickou památkou v této části Turecku. Na Pataře se bude líbit všem, co chtějí trávit letní dovolenou v Turecku na klidné a krásné pláži, která je chráněna jako přírodní památka a kde se můžete současně seznámit s tradiční tureckou kulturou.

Pláž Altinkum

Pláž Altinkum najdete přímo ve městě Didim na západním pobřeží Turecka. To leží asi 150 kilometrů jihozápadně od města Izmir. Tato pláž je velmi oblíbená nejen mezi turisty, ale i místními. Popularitu si získala díky zlatému písku na svém povrchu a azurově modrými vodami přilehlého Egejského moře. Pláž je poměrně dlouhá a táhne se podél města Didim. Návštěvníky, kteří sem přicházejí za sluncem, plaváním a odpočinkem, určitě ocení její dobrou vybavenost. K dispozici tu jsou lehátka, slunečníky a stánky s rychlým občerstvením.

Moře na pláži Altinkum je čisté a teplé. To umožňuje turistům trávit tady příjemnou dovolenou po většinu roku. Neboť jsou vody u pláže mělké a klidné, je toto místo ideální dovolenkovou destinací v Turecku i pro rodiny s dětmi. Altinkum je vhodná i k vodním sportům, jako je šnorchlování, potápění, jízda na vodních skútrech či windsurfing.

V těsné blízkosti pláže Altinkum najdete spoustu restaurací, kde si můžete dokonale vychutnat jak tradiční tureckou kuchyni, tak i mezinárodní pokrmy. V okolí můžete zajít do několika obchodů, kde se dají koupit suvenýry a další turistické potřeby. Pláž Altinkum je dobře dostupná autobusem nebo taxíkem z již zmíněného města Didim. Taktéž disponuje parkovištěm pro návštěvníky, kteří přijíždějí vlastním vozem.

Altinkum se bude líbit turistům, hledajícím na území Turecka krásnou pláž s jemným pískem, kde si mohou odpočinout a vychutnat si slunce a moře. Pláž nabízí nejen mnoho aktivit, ale i turistické infrastruktury. Je taktéž ideálním místem ke koupání a slunění rodin s dětmi.

Pláže Středozemního moře

Pláž Lara

Jednou z nejznámějších a nejluxusnějších pláží v Turecku je Lara. Tu najdete poblíž města Antalya na jihovýchodě země. Lara se táhne v délce asi 12 kilometrů a na svém povrchu má jemný písek, jenž se v některých místech barví do zlatavé až bílé barvy. Lara je daleko za hranicemi Turecka známá pro své křišťálově čisté vody a bohatý podmořský život. To z ní dělá ideální místo k potápění a šnorchlování. Je taktéž vhodná k různým vodním sportům, jako je windsurfing, plachtění, vodní lyžování a další aktivity.

U pláže Lara se můžete ubytovat v několika luxusních hotelových komplexech, nabízejících svým hostům různé služby a zařízení, jakými jsou restaurace, bary, obchody a bazény. U některých hotelů jsou dokonce k dispozici soukromé pláže, které jsou pouze pro jejich hosty. Pokud se chcete vyhnout davům turistů, bývá doporučováno navštívit pláž Lara mimo hlavní sezónu, která v této části Turecka trvá od července do srpna. Anebo v brzkých ranních hodinách, kdy je pláž ještě klidnější a příjemnější.

Lara je pohodlně dostupná z Antalye. K dopravě můžete využít buď místní autobusovou dopravu, nebo taxi. Pokud si pronajmete auto nebo motocykl, budete se moci nejen pohodlně dopravit na pláž, ale i prozkoumat její okolí. Lara bude maximálně vyhovovat jedincům, hledajícím v Turecku luxusní dovolenou na pláži s řadou aktivit a prvotřídních služeb.

Kleopatřina pláž

Kleopatřina pláž je jednou z nejznámějších pláží v celém Turecku. Nachází se v městě Alanya na jihovýchodě země a její délka se blíží 2 kilometrům. Povrch Kleopatřiny pláže tvoří jemný zlatý písek. Je pojmenována po legendární královně Kleopatře, která prý tuto pláž navštívila během svého pobytu v Turecku. Pláž obklopují skalnaté útesy a nabízí nádherný výhled na Středozemní moře. Místo je velmi populární u turistů a z pohledu návštěvníků, kteří sem přicházejí za sluncem, plaváním a odpočinkem, je dobře vybavena. Čeká tu na vás spousta lehátek, slunečníků a stánků s občerstvením.

Vody u Kleopatřiny pláže jsou čisté a velmi teplé. Tato skutečnost umožňuje turistům strávit tu příjemnou dovolenou po většinu roku. Pláž je ideálním místem pro rodiny s dětmi, neboť moře je tady mělké a vesměs klidné. Kromě koupání a slunění je pláž vhodná i k vodním sportům, jako je šnorchlování, potápění, jízda na vodních skútrech a windsurfing.

V blízkosti Kleopatřiny pláž se nachází mnoho restaurací, kde si můžete vychutnat nejen tradiční tureckou kuchyni, ale i některé z nejlepších mořských plodů v Turecku. V okolí pláže se dá navštívit i spousta obchodů, kde si můžete koupit suvenýry a další zboží. Pláž je bez větších problémů dostupná autobusem nebo taxíkem z Alanye. Má i své vlastní parkoviště pro návštěvníky, přijíždějící vozem.

Kleopatřina pláž bude bezpochyby vyhovovat turistům, hledajícím krásnou pláž s jemným pískem, kde si mohou odpočinout a vychutnat si slunce a moře. Nabízí mnoho aktivit a vybavení a je jako stvořená pro rodiny s dětmi.

Pláž Kaputas

Kaputas je krásnou oblázkovou pláží v jižním Turecku, ležící poblíž města Kaş na pobřeží Středozemního moře. Je rafinovaně ukrytá mezi skalami a útesy, jež ji chrání před větrem. Navíc jí propůjčují divoký a přírodní vzhled. Kaputas se rozkládá v krásné a malebné zátoce, kde se se skalnatým pobřežím setkávají tyrkysově modré vody.

Tato pláž je jako stvořená pro všechny, co hledají klidnou a přírodní pláž bez velkého množství dalších turistů. Není příliš velká a v její blízkosti ani nenajdete žádné velké hotely. Zato je tu ale k dispozici několik stánků s občerstvením a možnost pronájmu slunečníků a lehátek. Pláž Kaputas je též vhodná pro různé vodní sporty. Její návštěvníci se tu rádi věnují takovým aktivitám, jako je šnorchlování, potápění a windsurfing. Můžete také po svých prozkoumat okolní útesy a jeskyně, nebo jen tak relaxovat na slunci a užívat si krásný výhled na moře.

Pláž Kaputas je snadno dostupná autem nebo autobusem z města Kaş. To je vzdálené asi 20 minut jízdy. Pokud jedete autem, musíte si být vědomi, že příjezd k pláži Kaputas je poměrně strmý a klikatý. Pro jedince, kteří hledají klid a nedotčenou přírodu, je pláž Kaputas skvělou volbou.

Pláž Iztuzu

Pláž Iztuzu, také známá jako želví pláž, se nachází v jižním Turecku poblíž města Dalyan. Je dlouhá asi 5 kilometrů a mezi turisty si získala oblibu pro svůj jemný písečný povrch, tyrkysově modrou vodu a přítomnost karet. Oblast Iztuzu je chráněným přírodním parkem a je domovem ohroženého druh mořské želvy karety obecné. Tyto želvy kladou svá vejce na písečných plážích po celém Středomoří v období od května do října. Pláž je chráněná a v noci tady platí zákaz koupání, aby se zabránilo rušení hnízdících želv.

Kromě toho, že je pláž Iztuzu oblíbeným domovem karet, je také skvělým místem pro turisty, kteří hledají klidnou a přírodní pláž. V provozu je tady několik stánků s občerstvením a restaurací, kde můžete ochutnat tradiční tureckou kuchyni. Iztuzu je vhodná i k provozování různých vodních sportů, jako je šnorchlování a potápění. Je však třeba dodržovat určitá pravidla a respektovat ohroženou faunu a flóru.

Pláž Iztuzu je dobře dostupná lodí nebo autobusem z města Dalyan. Můžete odtud také navštívit město İztuzu. To se rozkládá poblíž pláže a je známé pro svou tradiční tureckou atmosféru a vynikající restaurace. Pláž Iztuzu si oblíbili jedinci, preferující přírodní pláže, kteří chtějí současně nasát původní tureckou kulturu a přitom poznat ohroženou faunu a flóru.

Pláže Černého moře

Pláže Trabzonu

Trabzon je městem, ležícím na severovýchodě Turecka, v němž se mohou turisté těšit na spoustu příležitostí k relaxaci na příjemně vyhřáté pláži. Jednou z nejoblíbenějších pláží v Trabzonu je Boztepe, nacházející se na jihovýchodním okraji města. Její délka jsou necelé 2 kilometry a nabízí nádherný výhled na Černé moře. Pláž Boztepe je přístupná jak turistům, tak místním obyvatelům. Voda podél pláže je čistá a průzračná. Je tudíž ideálním místem k plavání a potápění. Pláž Boztepe je vybavena sprchami, toaletami a několika stánky s občerstvením.

V blízkosti pláže Boztepe můžete zajít do několika restaurací a kaváren. V nich se dá nejen vychutnat typická kuchyně Turecka, ale pokocháte se i překrásným výhledem na moře. Pláž Boztepe je také oblíbeným místem k procházkám a relaxaci. Proto se tady turisté často mohou setkat s místními obyvateli, kteří sem chodí na procházky i za sportovními aktivitami.

Další pláží v Trabzonu, stojící v každém případě za návštěvu, je pláž Akcaabat. Ta se nachází asi 15 kilometrů od centra města. Pláž Akcaabat je oblázková a omývají ji vyhřáté vody Černého moře. Je vhodná pro turisty, kteří si chtějí užívat klidu a relativního ticha, neboť je daleko méně frekventovaná než pláž Boztepe. I pláž Akcaabat je vybavena plážovými lehátky a slunečníky, stejně tak jako občerstvením a sprchami. A také tady se v blízkosti nachází několik kaváren a restaurací.