Top pláže Itálie

Tyrkysově modrá a průzračně čistá voda v moři, jemná písečná pláž a slunce na jasně modré obloze. Zhruba tak nějak vypadají představy o dokonalé dovolené na pláži u moře v myslích většiny z nás. Za takovými lokalitami však není třeba z České republiky cestovat nikam daleko. Kupříkladu stačí dojet do Itálie. V následujícím přehledu na vás čeká malá ochutnávka pláží, které vám může Itálie pro dovolenou nabídnout. Začneme pevninskou částí Itálie, konkrétně Jaderským mořem.

Bibione

Pláž v Bibione není typickou přírodní pláží, jakou mnozí z nás na dovolené vyhledávají. Proto není pro každého. Na druhou stranu ale právě Bibione vděčí Itálie za pověst jedné z nejlepších destinací pro letní dovolenou u moře v Evropě. Popularita Bibione raketově vystřelila během 80. a 90. let minulého století. Jedná se o turisticky dobře rozvinutou písečnou pláž s odpovídající infrastrukturou. Promenáda v Bibione se táhne v úctyhodné délce asi 15 kilometrů. Pláž, jejíž povrch tvoří jemný bílý písek, je čistá a udržovaná. Návštěvníci pláže tu mají k dispozici sprchy se sladkou vodou, toalety a řadu restaurací a kaváren.

Po pláži v Bibione se můžete díky její délce procházet donekonečna. Nechybí různá zařízení pro děti a milovníky vodních sportů. Protože dno moře se tu svažuje pouze pozvolna, je oblast vhodná pro rodinnou dovolenou. V určitých úsecích je dokonce povolen vstup s domácími zvířaty. Chcete-li strávit spolehlivou a solidní dovolenou na pláži, je italské Bibione ideální.

Lido di Jesolo

Lido di Jesolo je letoviskem, ležícím asi 20 kilometrů východním směrem od Benátek. Je zhmotněným snem všech turistů, kteří jednak milují pláže s jemným pískem a současně požadují dobrou turistickou infrastrukturu. Pláž se, stejně jako dnes už i samotné městečko Jesolo, táhne v délce asi 15 kilometrů podél italského jaderského pobřeží. Oblast je velmi oblíbená mezi německými turisty. Důvodem je snadná dostupnost tohoto regionu. A to nejen leteckou dopravou, ale i vlastním vozem. Na plážích v Lido di Jesolo můžete provozovat různé vodní sporty nebo jen tak lenošit a opalovat se.

Pěší zóna v Lidu se nachází v těsné blízkosti pláže. Můžete si tudíž jednoduše zajít na něco dobrého do některé z mnoha místních restaurací, nebo si rovnou z pláže udělat menší nákupy. Pokud trávíte dovolenou v Itálii právě v oblasti Lido di Jesolo, určitě se vyplatí udělat si jednodenní výlet do slavných Benátek. Vypůjčeným autem se do benátské laguny dostanete za necelou hodinu. Nebo se dá využít některý z mnoha trajektů, které z Lida do Benátek vyplouvají.

Na opačném konci Itálie, směrem na Tyrhénské a Ligurské moře, se rozkládá provincie Toskánsko.

Cala del Gesso

Krásnou pláž Cala del Gesso, obklopenou rozeklanými skalisky a hustou zelenou vegetací, najdete na poloostrově Monte Agentario. Jde to jednu z nejkrásnějších pláží v celé Itálii a své místo na prominentním seznamu top italských míst si rozhodně zaslouží. Nelepším způsobem, jak se na toto jedinečné místo dostat, je vypůjčení automobilu. Auto ale musíte zaparkovat na hlavní silnici a zbytek cesty absolvovat pěšky. Doporučujeme vzít si pevnou obuv. Asi po 20 minutách chůze se před vámi toto idylické místo objeví v celé své kráse.

Na pláži Cala del Gesso se nenachází žádná turistická infrastruktura. Ale to je jen dobře. Místo se tak i v současnosti zachovává svůj původní charakter. Nezapomeňte si na pláž přibalit dostatek tekutin a samozřejmě i opalovacího krému. Naproti Cala del Gesso, ve vzdálenosti necelého kilometru, leží malý ostrůvek Argentarola Ia. Ten ukrývá zvláštní tajemství. Pod vodní hladinou se nachází jeskyně Grotta delle Pumadorine.

Na nejjižnějším cípu pevninské Itálie, na špičce pověstné italské boty, se rozkládá provincie Kalábrie. Ta je daleko za italskými hranicemi známá svými jedinečnými plážemi. Je tedy pochopitelné, že i Kalábrie se dostala do tohoto přehledu.

Tropea

Pláž v městečku Tropea na jižním konci Apeninského poloostrova je oblíbeným cílem turistů z celé Evropy. Zvláštností této pláže je její poloha. Leží totiž pod starým městem Tropea. To se tyčí nad pláží jako stará pevnost. Voda v moři je křišťálově čistá. Důvodem je fakt, že pláž má oblázkový povrch. Na písčitých plážích obvykle vlny víří písek a voda je pak zakalené. To však není případ pláže Tropea. Navíc po hladkých kamíncích se dá snadno chodit. Pláže je velice oblíbená nejen mezi místními, ale i turisty. A tak může být, a to zejména v hlavní turistické sezóně, na pláži v Tropei docela plno.

Můžete se také vydat kousek dál podél podél pobřeží. Po cestě objevíte ještě mnoho malých zátok, jako stvořených ke koupání, které jsou trochu odlehlejší. Město Tropea je oblíbenou dovolenkovou destinací v Kalábrii. Až budete mít pláže dost, můžete navštívit staré město nebo katedrálu.

Capo Vaticano

Nedaleko městečka Topea se nalézá i další italský klenot, mys Capo Vaticano. Skalnatý výběžek, vybíhající do vod Tyrhénského moře směrem k Liparským ostrovům, je známý mnoha překrásnými zátokami a odlehlými plážemi. Na některé z pláží v oblasti Capo Vaticano se dostanete pouze lodí po hladině moře. V této části Itálie vytvářejí útesy podél moře velmi zvláštní atmosféru.

Jednou z nejhezčích pláží v oblasti je Praia I Focu. Ta je obzvláště krásná. Malá skalnatá zátoko bývá doporučována především romantikům. Díky tyrkysově modré vodě si tu budete připadat jako někde v Karibiku. Skvělé místo pro vaši dovolenou v Itálii. A ani milovníci šnorchlování tady nepřijdou zkrátka.

Itálie a její pláže ovšem nejsou jen pevninou. I na italských ostrovech na vás čekají překrásná místa s nádhernými plážemi, která jsou jako stvořená k prožití nádherné letní dovolené. S působivými místy nešetřila příroda třeba na ostrově Sardinie.

Cala Mariolu

Cala Mariolu je, spolu s Cala Goloritze, mnohými zkušenými cestovateli považována za jednu z vůbec nejkrásnějších pláží v celé Itálii. Leží pod strmými útesy na východním pobřeží ostrova. I když je ale přístupná pouze po mořské hladině, podobně jako třeba světoznámá pláž Navagio na Zakynthu, bývá hodně rušná. Pokud chcete tuto rajskou pláž zažít v celé její jedinečnosti, je dobré ji navštívit mimo hlavní turistickou sezónu. Povrch pláže tvoří větší oblázky. Díky absenci písku je tady moře až neuvěřitelně průzračné. Pokud rádi šnorchlujete a pozorujete život pod hladinou, je Cala Mariolu tím správným místem.

Jak již bylo zmíněno výše, Cala Mariolu bývá v létě velice oblíbeným cílem výletů turistů z blízkého i vzdálenějšího okolí. Proto je tu velmi rušno. Pláž je orientována východním směrem a ze západu ji lemují vysoké útesy. Proto sem již kolem 16. hodiny nedopadají přímé sluneční paprsky. Pokud se tedy chystáte na tuto pláž, měli byste sem připlout co nejdříve.

La Cinta

Další pláží jako z pohádky je na Sardinii pláž La Cinta. Pláž se táhne v délce více než tří kilometrů podél sardinského pobřeží v severovýchodní části ostrova. Pokud se rozhodnete strávit svou dovolenou na Sardinii právě v této části ostrova, čeká tu na vás prvotřídní písečná pláž a dobrá turistická vybavenost. K dispozici je několik restaurací a barů v těsní blízkosti pláže. Vyzkoušet můžete též různé vodní sporty. Voda u pláže je mělká a mořské dno se tady svažuje jen pozvolna. Proto je pláž La Cinta skvělým místem k rodinné dovolené.

Pokud bude místem, kde se chystáte prožít dovolenou u moře, městečko San Teodoro, na pláž se z něj dostanete pohodlně pěšky. Pro ty, kteří přijedou autem, je k dispozici velké parkoviště. Je ale zpoplatněno. Za písečnou pláží se pak nachází malá laguna. Jestli vám připadá pláž La Cinta příliš rušná, vydejte se po pláži o něco dál od letoviska. V těchto místech najdete i klidnější úseky.

Lido dei Maronti

Půvabné městečko Lido dei Maronti se nachází na ostrově Ischia v Neapolském zálivu. Pokud by se mělo charakterizovat jedinou větou, pak jde bezpochyby o místo jako dělané pro parádní dovolenou na pláži v Itálii. Pláž Maronti je, stejně jako celý ostrov, sopečného původu. To je důvodem, proč není bílá, ale oblázky jsou zde spíše šedavé. Nicméně kamínky jsou velice jemné a dobře se po nich chodí i bosýma nohama. Vzhledem ke své barvě se ale může povrch pláže v létě značně zahřívat.

Pokud by vám bylo pláži bylo příliš horko, není nic snadnějšího než se zajít ochladit do tyrkysově modrého moře. Na pláž v Lido dei Maronti je doporučována obuv do vody. Vulkanické kameny pod hladinou totiž mohou být ostré. Těm, kteří trpí bolestmi zad, může ulevit ležení na horkém tmavém písku.

Několik pláží, které si rozhodně zaslouží být uvedeny v žebříčku nejlepších pláží Itálie, se nalézá i na největším italském ostrově Sicílie.

San Vito Lo Capo

Na severozápadním výběžku Sicílie na vás čeká úchvatná pláž San Vito Lo Capo. Ta se může pochlubit jedinečnou kulisou a nádherně jemným pískem na svém povrchu. Při pobřeží se tyčí velká skála, která vytváří nádherné panorama. Písek na pláži je posetý množstvím drobných růžových a červených korálových úlomků. V příboji se tak pláž často třpytí do růžova. To je způsobeno množstvím drobných úlomků, které jsou zde denně vyplavovány z moře. Ovšem červené korály se tady vyskytují pouze v hloubkách přes 50 metrů.

Podobně jako v dalších přímořských destinacích, ani v Itáliie se nesmíte korálů, ať už jsou v jakékoli hloubce, dotýkat. A už vůbec není dovoleno korály odlamovat nebo brát si je s sebou jako suvenýry. Pláž San Vito La Capo se nachází přímo pod městečkem San Vito. Bělostné domky zde vyzařují jedinečné kouzlo. V mnoha restauracích můžete ochutnat vynikající sicilskou kuchyni se spoustou pokrmů z čerstvých ryb. V srpnu, který je pro Italy klasickým prázdninovým měsícem, zde ovšem může být docela plno.

Eraclea Minoa

Asi lilometr dlouhá písečná pláž Eraclea Minoa je skutečnou pastvou pro oči. Tuto pláž lemují po obvodu impozantní a velice strmé křídové útesy Capo Bianco. Stojí za to dojít až na konec skal a obejít je vodou až na druhou stranu. V těchto místech na vás čeká zatím nedotčená příroda. Na jiných místech je pláž lemována hustými borovicovými háji.

Na pláži Eraclea Minoa mají koupající se k dispozici několik kiosků, kde se dá dobře najíst. Díky rozměrům pláže mají její návštěvníci dostatek prostoru. Zvláštní pozornost si zaslouží kemp Eraclea Minoa, kde je možné kempovat přímo na pláži.